Oblek na svadbu, smoking na mieruSvadba, alebo deň s veľkým „D“…. každá jedna nevesta má tú svoju vysnívanú snáď už od škôlky. A predovšetkým svoje šaty. Musia byť jednoducho dokonalé….

Ale svadba nie je len o neveste. Je tam predsa aj rovnako dôležitý ženích. A jednou z jeho úloh pred svadbou je tiež vybrať si vhodný, príležitosti zodpovedajúci outfit.

Svadba je jedinou udalosťou, pri ktorej si muž môže svoje oblečenie prispôsobiť žene. Netreba však zabudnúť, že pri výbere vhodného svadobného obleku nie je dôležitý len vkus ženícha alebo nevesty, ale treba brať do úvahy aj vážnosť tejto udalosti a tiež prispôsobiť výber štýlu celej svadby, miestu a priestorom, kde sa bude svadba konať a v neposlednom rade aj ročnému obdobiu, v ktorom sa svadba uskutoční.

Ako si teda vybrať ten správny oblek na svadbu a zvoliť vhodné doplnky?

Určite si zodpovedanie týchto otázok nenechajte na poslednú chvíľu. Proces výberu začnite najneskôr 3-4 mesiace pred svadbou. V tom čase už máte väčšinou zodpovedané hlavné otázky, teda v akom ročnom období bude svadba, kde sa bude konať a v akom štýle a väčšinou už viete, akej farby bude mať šaty nevesta.

V prvom rade si však musíte určiť, aký máte na svadobný oblek rozpočet. Od toho závisí, či sa rozhodnete pre oblek z požičovne alebo kúpu vlastného obleku a či si kúpite konfekčný oblek v obchode, alebo si dáte ušiť svoj vlastný oblek na mieru.

Ak budete oblek na svadbu kupovať alebo si dávať šiť, treba si zvážiť, či Váš nový svadobný oblek bude určený len na túto jednu príležitosť, alebo ho chcete využiť aj v budúcnosti. V prípade, že nechcete len oblek na jedno použitie, zvoľte si klasický oblek, ideálne v tmavomodrej alebo tmavosivej farbe, ktoré sa hodia aj na iné formálne udalosti. V prípade letnej svadby môžete použiť aj svetlejšie odtiene, napr. svetlejšiu modrú, svetlo sivú, či krémovú. Takýto oblek potom využijete počas bežných pracovných dní.

Okrem štandardného obleku si môžete na svadbu obliecť tiež smoking, alebo opäť veľmi módny žaket. Smoking sa však podľa etikety oblieka na významné večerné udalosti, takže s jeho voľbou treba byť opatrný.

Na rozdiel od smokingu je žaket veľmi formálny „denný“ oblek, preto sa opäť vracia k obľube a na väčších a luxusnejších svadbách ho môžeme vidieť čoraz častejšie. K žaketu neodmysliteľne patrí cylinder. Ženích ho nemusí mať priamo na hlave, ale je bezpodmienečne potrebné, aby ho aspoň držal v ruke. Ako doplnok si môžete zobrať tiež paličku a rukavice.

Čo sa týka voľby svadobného obleku podľa ročného obdobia, okrem správnych farieb sa zamerajte aj na materiál. Kým na jeseň a zimu voľte 100% vlnu vyššej gramáže, prípadne zmes vlny s kašmírom, na jar a leto sú vhodnejšie ľahšie materiály ako sú bavlna, ľan, tiež 100% vlna s nižšou gramážou alebo ich kombinácie. Tiež môžete zvoliť kombináciu s hodvábom alebo mohérom.

Oblekom však vaše dolaďovanie vhodného outfitu nekončí. Ďalej si potrebujete správne zvoliť košeľu, gombíky, kravatu s vreckovkou, prípadne motýlika alebo kravatovú šatku, opasok alebo traky, topánky, ponožky a prípadne ďalšie doplnky.

Košeľa by mala byť biela, prípadne v odtieni nevestiných šiat, ak nie sú biele. Taktiež je možné zvoliť aktuálne veľmi módnu reverznú kombináciu, teda k svetlému obleku, tmavý odtieň košele. Manžety na rukávoch by mali byť dvojité so zapínaním na manžetové gombíky. Podľa zvoleného typu obleku je potrebné zvážiť typ goliera a zapínanie. Košeľa by mala byť zo 100% bavlny. V lete môžete zvoliť 100% ľan alebo zmes ľanu a bavlny.

Samozrejme aj kravata alebo motýlik musia ladiť so zvyškom oblečenia. Ideálne je zvoliť ju v odtieňoch modrej alebo krémovej k modrému a krémovému obleku, alebo sivej k šedému alebo čiernemu obleku. Tiež sa môžete rozhodnúť pre francúzsku kravatu spolu s vestou. K smokingu zvoľte motýlik, k žaketu môžete použiť kravatu, motýlik alebo kravatovú šatku. Pri týchto variantoch tiež nezabudnite na vestu alebo šerpu, ktoré sú pri smokingu a žakete nevyhnutnosťou. Vreckovku v saku môžete zladiť s kravatou prípadne s ostatnými doplnkami.

Topánky by mali byť vždy kožené, hladké, 1-farebné a šnurovacie. V prípade smokingu a fraku je nutné použiť tzv. lakovky. Ponožky by mali byť vo farbe nohavíc, avšak čoraz častejšie sa používajú výrazné rôznofarebné, prípadne vtipné ponožky. Ich výber však dôkladne zvážte podľa štýlu a vážnosti vašej svadby. Opasok voľte vždy v odtieni topánok. Traky použite k smokingu a žaketu.

Keď toto všetko úspešne zvládnete, ostáva Vám už len jediné, a to užiť si naplno svoj deň s veľkým „D“.